Švarc systém


Švarc systém

Co znamená výraz Švarc systém

Výběr zaměstnání a trh práce
Trh práce

Co to vlastně je Švarc systém? Pracuji jako živnostník pro několik firem a nerad bych platil nějakou pokutu, které může prý být ve výši až 100 tisíc korun.

Potřebujete zkontrolovat pracovní smlouvu nebo její dodatek?
Placená kontrola smluv pro zaměstnance

Poradna hledání práce odpověď:

Švarc systém (Schwarz systém) získal jméno po jednom nejmenovaném podnikateli z Benešova. Principem Švarc systému je, velmi zjednodušeně řečeno, zaměstnávání živnostníků (OSVČ) stejným způsobem jako by byli vlastní zaměstnanci. Pokud tedy živnostník pracuje pro firmu jejím jménem, využívá její výrobní prostředky, pracuje v podřízenosti nebo nadřízenosti směrem k dalším zaměstnancům firmy, pracuje v určitém pracovním rozvrhu, tak taková spolupráce bude považována za princip Švarc systému.

Proč se využívá Švarc systém

Švarc systém je využíván z jednoduchého důvodu, z hlediska nákladů je pro firmy mnohem výhodnější než zaměstnávání v pracovním poměru na základě pracovní smlouvy. Za zaměstnance firma odvádí daně, zdravotní a sociální pojištění. Při využívání Švarc systému živnostník vystaví fakturu, která je jediným nákladem zaměstnavatele. Odvody na sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmů jsou nákladem živnostníka. Vzhledem k paušálním nákladům pro OSVČ je uvedená spolupráce výhodná i pro živnostníka.

Kde se Švarc systém využívá?

Švarc systém se v počátcích využívat zejména ve stavebnictví a dopravě, případně u dalších dělnických profesí. Postupem času se uvedené postupy spolupráce na živnostenský list objevily i v dalších oblastech jako je management, telekomunikace, informační technologie nebo administrativa.

Proč je Švarc systém nelegální

Obrana proti Švarc systému ze strany státu prostřednictvím finančních úřadů a úřadů práce je celkem logická, protože daňová úspora a úspory v odvodech na zdravotním a sociálním pojištění jdou na úkor státu respektive fondů zdravotního a sociálního pojištění.

Argumentem pro potírání Švarc systému jsou zejména dvojí uplatnění nákladů (náklad firmy na živnostníka a paušální náklad uplatnění živnostníkem) a dále paragrafy zákoníku práce a obchodního zákoníky, které hovoří v následném duchu:

Zaměstnavatel zajišťuje svou činnost a zisk zejména zaměstnanci v pracovním poměru.
Podnikání (živnost) je soustavná činnost konaná vlastním jménem.

Švarc systém příklad

Asistentka pracuje ve společnosti jako OSVČ na základě živnostenského oprávnění. Do práce chodí každý pracovní den, pracuje 8 hodin denně, od firmy má k dispozici pracoviště, počítač i telefon. Úkoly plní na základě příkazů nadřízeného managera. Každý měsíc vystavuje fakturu firmě administrativní služby. Toto je asi klasický příklad Švarc systému.

Švarc systém odkazy

Další informace k problematice Švarc systému naleznete v následujících odkazech:

Na Vaši otázku do poradny práce a zaměstnání odpověděli konzultanti personální agentury Aditus

Rada Švarc systém byla zveřejněna dne 2012-04-05

Bookmark and Share    počet zobrazení: 12418
Dotaz poradny práce a zaměstnání Švarc systém je zařazen do oboru: Hledání zaměstnání obecné informace


Výběr zaměstnání a trh práce

Vybrané rady z kategorie

Všechny dotazy z rubriky: Výběr zaměstnání a trh práce
(c) Aditus Consult s.r.o.
personální agentura

(c) Hledám Práci.cz
pracovní server